Денна зайнятість
Молоді люди з інвалідністю, як і вся молодь - хочуть дружити і бути потрібними.
Всім молодим людям подобається бувати на людях, у кафе, відвідувати музеї і театри, ходити в гості.
Однак, у молоді з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень, в більшості випадків порушена логіка. Такі люди не завжди здатні самі знайомитись з іншими та підтримувати дружні відносини.
Часто в них немає мотивації до цілеспрямованих дій, важко самим планувати життя та відповідати за наслідки своїх вчинків.
Денна зайнятість підлітків та молоді з інтелектуальними порушеннями, в першу чергу задовольняє потребу в соціальних зв’язках, дружбі та спілкуванні.
Крім того, що корисна денна зайнятість дає можливість молоді з інвалідністю приєднатись до соціального життя, вона також, хоча б частково, розвантажує батьків: дозволяє їм працювати та зайнятися своїм здоров'ям.
Молодь з інтелектуальними порушеннями відчуває великі труднощі з орієнтуванням в навколишньому світі. Спільна зайнятість у групі допомагає у подоланні цих труднощів.
При цьому йдеться не про тренування навичок спілкування або соціально-побутових навичок - ці навички, якщо їх не використовувати, досить швидко втрачаються.
Йдеться про становлення тривалих взаємин – тобто дружби, спільного планування, взаємних обов’язків.
Під час корисної діяльності у молодих людей з інвалідністю формується позитивне ставлення та інтерес до навчання, спілкування і праці.
Кожного дня о 10-й ранку ми зустрічаємось всі разом.
День починається з ранкового кола - у легкій, майже сімейній атмосфері, ми вітаємось, говоримо про погоду, про свій настрій, пробуджуємо тіло, руки та голову.
Непомітно ми тренуємось у складних для багатьох речах – працюємо з календарем, плануємо день, слухаємо і відповідаємо на запитання.
За допомогою вправ з артикуляційної та нейрогімнастики ми "розігріваєм" бажання до спілкування, активуємо увагу та швидкість реакції.
У ранковий час приділяємо увагу фізкультурі. Завдяки щоденній руханці з ізометричними вправами, ми навчаємось краще відчувати себе і простір навколо, тренуємо м'язи, розвиваємо силу, увагу, концентрацію, координацію та підтримуємо загальний активний фізичний і психологічний стан.
Усе це є базою для подальшого навчального і трудового процесу.
Наша денна активність розділяється на майстерні для молоді та заняття в групі шкільного типу для тих, кому за віком (або за особистим бажанням) необхідне навчання за освітньою програмою.
Велике значення в щоденній зайнятості надається спільній трапезі. Сама культура трапези, а також чергування, вміння накривати на стіл, терпіння, очікування своєї черги, прибирання зі столу - важливі елементи на яких будуються взаємини.
Також важливим для нас є повторюваний розпорядок дня, оскільки така постійність допомагає відчути безпеку та надійність.
І, обов'язково, ми знаходимо час для музичної терапії, театрального мистецтва, танців та творчості.
Музична терапія перекладається з грецької як «зцілення музикою».
Музика дуже глибоко торкається душі людини і допомагає висловити невербально те, що є недоступним для мови.
Ми спостерігаємо - як музичні та театральні заняття підвищують самооцінку нашої молоді, позитивно впливають на емоційний стан, допомагають побудувати комунікацію та відкривають можливості для самовираження.